تبلیغات
baran - اختلالات دوران کودکی
در حال بارگذاری...
جستجو در عناوین مطالب
اختلالات دوران کودکی

شناسایی اختلالات دوران کودکی

یكی از سئوالات عمده‌ای كه محققان و پزشكانی كه با كودكان سروكار دارند و بر روی مشكلات آن‌ها كار می‌كنند وجود دارد این است كه «كدام یك از مشكلات روان‌شناختی در دوران رشد كودك ناپدید می‌شود و از بین می‌رود و كدام مشكلات پا برجا و مقاوم باقی می‌ماند یا حتی منجر به مشكلات جدی‌تر می‌شود؟

 سیر طبیعی رشد كودكان با تغییرات مستمر و نیز تكامل و ظرفیت‌های رفتاری همراه است. حافظه، تمركز و كنترل تكانه‌ها به‌طور چشمگیری در سرتاسر دوران كودكی بهبود یافته و نیز توانایی استدلال انتزاعی در نوجوان به‌تدریج به سطح بزرگسالی نزدیك می‌شود. تا حدی بدین خاطر است كه مغز انسان در طی دوره‌ای مدام پس از تولد در حال رشد است. علاوه بر این، ظرفیت‌های رفتاری كودكان با تجربیات اجتماعی و فیزیكی كه كسب می‌كنند بهبود می‌یابد و نیز تا حد زیادی می‌تواند تغییر می‌كند.
پژوهش‌های آزمایشگاهی كه بر روی میمون‌های انسان‌نما و
Rodents صورت گرفته نشان داده كه محرومیت محیطی سبب كاهشرشد مغز و تغییر رفتار حیوان شده و نیز غنی‌سازیمحیط منجر به افزایشزیاد رشد مغز و سازگاری شده است. البته اینگونه پژوهش‌های آزمایشگاهی بر روی انسان غیر اخلافی است و لیكن دلایل زیادی وجود دارد كه دوران تكامل و رشد انسان به همان مسائلی كه دوران رشد حیونات اهمیت دارد احساس است و در حقیقت مغز انسان نسبت به مغز حیوانات چون میمون‌ها و Rodents حساسیت بالاتری دارد و در واقع مغز

انسان پیشرفته‌تر است نسبت به پردازش اطلاعات محیطی.
آسیب‌پذیری به اختلالات
در رشد كودكان عقب‌مانده و نابهنجار مثل كودكان سالم عوامل زیادی دخیلند. آسیب‌پذیری به بسیاری از اختلالات به علت مشكلاتی است كه موقع تولد پیش می‌آید یا عوامل ژنتیكی و یا مشكلات دوره قبل از تولد مربوط می‌شود. یكی از اختلالاتی كه عوامل ژنتیكی بر آن تأثیر زیادی دارد اسكیزوفرنی است، بیماری روانی كه نابهنجاری‌های آشكار در تفكر و ارتباطات فرد با دیگران به وجود می‌آورد. مشكلات قبل از تولد باعث افزایش ابتلا به اسكیزوفرنی و نیز اختلالات یادگیری می‌شود. نتیجه رشد نهایی به كیفیت محیط پس از تولد نیز بستگی دارد. كودكان به بزرگسالان خود وابسته‌اند ماهیت محیطی كه كودك در آن به‌سر می‌برد به‌ویژه در دوران كودكی كه تا حد زیادی به مراقبت نیاز دارند.

چرا کودک کمرو وگوشه گیر میشود:

گوشه گیری از نظر لغوی به معنای تنهائی,تجرد,در خلوت نشستن و از جمع دوری کردن است .البته هر نوع عزلت و در تنهائیماندن گوشه گیری تلقی نمی شود,چون هر انسانی دوست دارد گاهی تنها باشد .اما گوشه گیری و انزوا زمانی حالت بیماری پیدا میکند که فرد از معاشرت و رویاروئی با جمع و همنوعان بیزار و بیمناک باشد.

از نقطه نظر متخصصان علم روان شناسی کمرویی و انزواطلبی یکی از جدی ترین مشکلات کودکان است. کودک منزوی به سبب رنج ناشی از احساس ناامنی و بی کفایتی در خود یکی از ناشادترین کودکان است و ناچاراً پیوسته به دنیای درون خویش پناه می برد.بنابراین اگر در مورد رفتارغیر اجتماعی این گونه کودکان چاره ای اندیشیده نشود احتمالاً خطرناکترین و مساعدترین وضع را برای ابتلا به اسکیزوفرنی خواهند داشت

نوشته شده توسط: .... raha  روز شنبه 2 شهریور 1392 در ساعت 01:46 ب.ظ | نظرات()
مطالب پیشین (آخرین پست های ارسالی)
 :: اختلالات دوران کودکی
 :: @@
 :: افسردگی در کودکان
 :: Successful depression treatment 'rubs off on children
 :: یک نقد کنفسیوسی بر روانشناسی مثبت 3 ( ترجمه )
 :: یک نقد کنفسیوسی بر روانشناسی مثبت 2 ( ترجمه )
 :: یک نقد کنفسیوسی بر روانشناسی مثبت ( ترجمه )
 :: **
 :: نقدی بر جرایم وجودی 2 ( ترجمه )
 :: نقدی بر جرایم وجودی 1( ترجمه )
 :: @
 :: صرع 1
 :: صرع2
 :: سیتالوپرام
 :: پروپرانولول